Hilmi TÜRKMEN

Üsküdar Belediye Başkanı

Değerli Gençler;

Yüreğinizden gelen bütün enerji ve coşkunuzla yarınların Türkiye’sinin temelini oluşturuyorsunuz. Eğitimden kültüre, sanattan spora, var olan potansiyelinizi açığa çıkarmak ve yükseltmek cesaret, umut ve gayretle mümkündür. Ahlak sahibi, okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir gençlik bizim en önemli hedefimizdir. Üsküdar ‘dan başlayarak, Türkiye’de ve dünyada insanlığa faydalı ve örnek olacak nitelikli bireyler olabilmeniz için bütün kurumlarımızla yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Yarınlarımız olan siz gençlere güvenimiz tamdır.
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Atölye Eğitmenleri

undefined

RABİA AYDIN

Üsküdar Gençlik Merkezi Atölyeler sorumlusu olarak çalışan Rabia AYDIN Prof. Dr. Davutoğlu ile Düşünce Tarihi Okumaları, Prof. Dr. İsmail Coşkun ile Sosyoloji, Dr. İbrahim Kalın ile İşrak Felsefesi, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ile Kant Okumaları yaptı. Felsefe, Sosyoloji, Siyasi Düşünce Tarihi ve Edebiyat Okumaları, Osmanlıca, alanlarında birçok kıymetli akademisyenleriin okuma gruplarına katıldı. Dini ilimler alanında Üstaz Fahreddin Dinçkol Kız Öğretmen Okulu’ndan icazet aldı. Gençlik çalışmaları alanında uzun yıllar sivil toplumda çalıştı. Boğaziçi Üniv’den Afete Hazırlık, TAP Vakfı’ndan Kadın Sağlığı, İKADDER’den “Bağımlılık” ; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Aile Eğitimi alanında Eğitmen Eğitimi konusunda eğitmenlik sertifikası bulunan Rabia AYDIN bu alanlarda da eğitimler verdi.

Bir süre dergi editörlüğü de yapan Rabia AYDIN “Yalnızlık Sendromu ve Kardeşlik Senfonisi; An-nelik?; Seyri Yaşamak ve Seyre Bakmak Arasındaki Çizgide; Araf’ın Krizleri: Kadının Ekonomik Özgürlüğü; Bir Varoluş Hali Hastalık başlıklı yayımlanmış makaleleri ve Batı Merkezli Tarih Okumacılığı Kırılma Örneği: Marshall Hudgson başlığıyla sunulmuş bir tebliğ çalışması bulunmaktadır.

Üç dönemdir de Gençlik Merkezi’nde Osmanlıca dersleri son dönemde Sağlık Eğitimi atölyelerine rehberlik etmektedir.

OSMANLICA ATÖLYESİ: Yeni başlayanalar için harfleri tanımaktan başlayıp ilk seviye temel Osmanlıca matbu eserler üzerinden Osmanlıca okuma çalışmaları yapmaktır. 8 haftalık süren bu okuma serüvenimizde okuduğumuz metinlerle hem o dönemin düşünce dünyasına hem de kültürel yaşam dokusuna dokunmaktır.

SAĞLIK EĞİTİMİ ATÖLYESİ: 18 yaş üstü kızlara yönelik kızlarımızı hayata hazırlayan farkındalık ve kendini tanımayı sağlayan; Üreme Organları ve İşlevleri, Temizlik, Beslenme, Güvenli Annelik, Üreme Sağlığını Koruyucu Davranışlar, İletişim, Haklar, Çocuklar ve Ergenler, Genel Sağlığı Koruyucu Davranışlar gibi bazı başlıkların bulunduğu 13 haftalık bir eğitim programıdır. ebru suner

Ebru Suner / Özgeçmiş

1974 İstanbul doğumlu olan hocamız takı hayatına 2004 yılından itibaren adım atarak 2011 yılında da Üsküdar Gençlik Merkezi'nde takı hocalığına başlamıştır. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Ön Lisans mezunu olan Suner  halen Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 3. sınıftan devam etmektedir.

Ayrıca takı alanında "Kalfalik Belgesine" sahip Ebru Suner,

2011-2014 eğitim sezonundan beri Merkezimizde takı eğitimi vermektedir.

2004-2014 tarihi itibariyle MEB onaylı sertifikalarla eğitimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

ATÖLYE TANITIM YAZISI

Üsküdar Gençlik Merkezi Takı Atölyesi olarak takıya ilgi alaka duyan gençlerin bu atölyede birliktelikleri sağlanarak hocaları eşliğinde bu isteklerinin teorik ve pratik el becerileriyle takıyı sanata dönüştürmeyi amaçlamaktayız.

Kursumuz takı tasarım eğitimini kapsayan dört aylık bir programa sahiptir. Bu dört aylık süreci başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz ikinci dönem eğitimi almaya hak kazanmaktadır.

Bu süreçte takıları tanıyıp renk kavramıyla uyum sağlayan gençler yetenekleri doğrultusunda uğraş edinerek kazanca dönüştürmeyi sağlamaktadırlar.

 

Temel Gitar Atölyesinin İçeriği:

  • Takı Tasarım nedir?Tarihçesi ve Yapılışı
  • Renk Bilgisi-Renk İle İlgili Kavramlar
  • Takı Sanatında Boncuklar
  • Örme ve Düğümlü Takılar
  • Misinalı Takılar
  • Tel ve Misinalı Takılar

 


 


yusuf

YUSUF GONCAGÜL

1990 İstanbul doğumlu olan hocamız müziğe lise yıllarında Gitar eğitimi alarak başladı. Üniversite yıllarında sayısı yüze yakın konser ve etkinlikte görev alarak profesyonel müzik hayatına adım atan gitar hocamız, 2012-2013 sezonunda Washington Conservatory of Music Okulu’nda gitar eğitimi aldı.

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yüksek Lisans yapmakta olan Yusuf Goncagül 2011-2012 eğitim sezonundan beri Merkezimizde Gitar Eğitimi vermektedir.

Üsküdar Gençlik Merkezi Gitar Atölyesi olarak gitara ilgi alaka duyan gençlerin bu atölyede birliktelikleri sağlanarak hocaları eşliğinde bu isteklerinin teorik ve pratik bilgilerle yönlendirilerek sürekli haline gelmesini amaçlamaktayız.

Kursumuz temel gitar eğitimini kapsayan dört aylık bir programa sahiptir. Bu dört aylık süreci başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz ikinci dönem eğitimi almaya hak kazanmaktadır.

Bu süreçte enstrümanını ve müziği tanıyan gençler yetenekleri doğrultusunda kendilerine bir yol çizebilmektedirler.

Temel Gitar Atölyesinin İçeriği:

-Gitar Tutuşları, Temel Egzersizler ve Gamlar, Nota ve Tab sistemi, Ritmik ve melodik eserler, Temel Akorlar ve Ritimler, Ritim yeteneği geliştirme


 


 

 

 

unit

ÜMİT COŞKUNSU 

Türk İslam Sanatları İhtisas Mezunu.T.C Kültür Bakanlığı bünyesinde çalışmaktadır.Üsküdar Gençlik Merkezi,Üsküdar Çocuk Üniversitesi,Üsküdar Çocuk Akademileri’nde Eğitmen ve Sanat koordinatörlüğü yapmaktadır. İstanbul Üsküdar doğumlu, evli ve 1 çocuk babası’dır. Çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir.

 

KALİGRAFİ ATÖLYESİ

“Latin harflerden oluşan, Süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya ve Batı toplumlarına ait, tarihleri çok eskiye dayanan birçok kaligrafi örneği mevcuttur. Her milletin kendi alfabesini kullanarak belli bir disiplin içinde ve her sanatçının kendi yorumuyla yaptığı güzel ve estetik yazı sanatıdır. Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. Yazı göz ve el eğitimine dayanan uzun süreli bir çalışma ister. Çalışmalarda direnmek, sabırlı olmak, güzel yazıya atılan ilk adımdır. Bu sanatı her kesimden insan biraz zaman ayırarak alınan eğitimle rahatlıkla öğrenebilir. Eğitimde öğrencilerin süsleme tekniklerini kullanarak yazı yazmayıöğrenmesi ve meslek edinmeleri hedeflenir.”

 

Eğitimin Amaçları:

- Ön Hazırlık, Bu ünite ile ilgili eğitim ve öğretimde öğrendiklerini başarı ile tamamlayan her öğrenci, İs Mürekkebi ve Doğal renkler elde edebilecektir. Kendi uçlarını hazırlayabilecektir, Yazmada kullanacağı kağıtları yapabilecektir, Ahar yapabilecektir, Mühre yapabilecektir, İçerik, Kalem tutuşu, El alıştırmaları, Harflerin anatomisi, Tarihçe, Temel Bilgiler, Yazı yazma usülü, Ölçüler, Yazı disiplini, Miniskül(küçük harfler), Majiskül(büyük harfler), Dik harfler, İtalik harfler, Fontlar(Kaligrafi,Gotic,Humanistic), Süslemeler, Tipografi Çalışmaları-Tasarım, Motifler, Teknikler, Kaligrafi yazı yazma usulü

 

 


 


ammar

AMMAR YAĞCI

1986da İstanbul’da doğdu.

İlk ve ortaokulu farklı okullarda, lise öğrenimini açık öğretimde tamamlarken bir yandan da kuran ilmi ile iştigal etti, 2003 yılında mezun oldu.

2007’de lisans eğitimi için Şarika’ya gitti ve Şarika Üniversitesi Kulliyeti eş-şeria’da kısm el-usul ed-diyn ve ed-dirasat islamiyye okudu. Hadis alanında Şeyh Abdussamiy’i El Eniys’ten hadis alanında farklı icazetler aldı ve mezuniyetini 2012de tamamladı.

Arapça eğitimini önce babasından alın teri harcamadan miras yoluyla öğrendi. “Talebeliği biten hocanın hocalığı da bitmiştir.”sözüne binaen halen öğrenmeye ve 2012’de Asfa Eğitim Kurumları’nda başladığı Arapça dersi öğretmenliğine devam etmektedir.

ARAPÇA ATÖLYESİ

Eğitimde babasının metodunu uygulamaya çalışmaktadır. Hedefi talebeyi konuşturmak ve fatiha suresini okuduktan sonra neye amin dediğini anlamasına yöneliktir.

 


 


 

 

seyma

ŞEYMA ÇINAR

1976 yılında İstanbul’da doğdu.. Tezhip eğitimine 1998-2003 yıllarında Sema Nakışhanesinde Semih Irteş ve Mamure Öz'den ders alarak başladı.         

2001 yılında Kültür Bakanlığı’ndan Türk Süsleme Sanatları, Tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004-2007 yılında Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde Orhan Daglı'dan Çiçek Ressamlıgı ve Minyatür dersleri aldı. 2005 yılında kendi atölyesinde Tezhip dersleri vermeye başladı.

2009 yılında İstanbul Tasarım Merkezinde Reza Hemmatirad'dan Minyatür tasarım dersleri almaya başladı. 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılığı ile Geleneksel Türk El Sanatları onayı ve Sanatçı Tanıtım Kartını aldı.

2011 yılında SANKAD Sanatçı Kadınlar Platformunun kuruluşunda bulunan sanatçı platformun Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürdü.       

2004 yılında başladığı  sergi ve proje koordinatörlüğü kapsamında 2012 yılında SANKAD'ın sergi projelerinin organizasyon ve koordinatörlüğünü üstlendi.       

Ayrıca çeşitli sergi proje danışmanlığını sürdürmektedir. Eserleri yirmi sekiz karma sergide yer almıştır. Kişisel sergiler açmıştır. Eserleri bir çok dergi ve kitapta basılan sanatçının Illüstrasyon, Ahşap üzerine Tezhip, Edirnekari, Çini, Porselen tasarımları vardır     

Özel ve resmi kurum koleksiyonlarında eserleri bulunan Sanatçı, halen İstanbul Tasarım Merkezinde Reza Hemmatirad'dan Minyatür derslerine devam etmekte ve kendi atölyesinde Tezhip ve Minyatür dersleri vermektedir.

Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitim görmektedir.  

TEZHİP ATÖLYESİ

ilk çalışmalar tezhipte kullanılan yaprak ve çiçek çizim dersleri ile başlayıp ilerleyen zamanlarda tasarım dersleri ve boyama dersleri uygulanacaktır. 

  

sinema-kulubunden-karelerresimlerden-kareler

karelergenclik-merkezi-123321

tiyatro-3231233gitar-genclik-merkezi


Facebook Twitter FriendFeed

SOSYAL MEDYA

Yükleniyor...

                                  

Yukarı