Hilmi TÜRKMEN

Üsküdar Belediye Başkanı

Değerli Üsküdarlılar,

Üsküdar’ımızı baştanbaşa mamur etmek, tarihimizi ihya etmek ve insanımızı mesut kılmak için bu yola çıktık. Bizler hizmete talip olmakla, zorluklara, sıkıntılara yorgunluklara talip olduğumuzun bilinci içerisindeyiz. Bizlerin en büyük hayali, en büyük gayesi bu gökkubbe altında hoş bir seda bırakabilmek, hayırla yad edilebilmektir.
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
"Gençler Okuyor" Kitap Okuma Yarışması

KÜNYE BİLGİLERİ

Proje Adı

GENÇLER OKUYOR

Proje Sahibi

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ  - İKRA AKADEMİ

Proje Koordinatörü

YUNUS ARSLAN

Proje Yürütücüsü

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ  - İKRA AKADEMİ

 

  • Yarışma Amacı

-           “Okuma” bilincini liseli gençlere aşılamak.

-           Gelecek nesil olarak adlandırdığımız bu kitlenin kendi değerlerinin farkına varmasını sağlamak.

-           Okunan eserlerin tam olarak anlaşılmasına katkı sağlamak.

-           Gençlere okumanın yanı sıra yorumlama kabiliyeti de kazandırmak.

 

  • Yarışma Kapsamı

Proje, İstanbul Üsküdar’da ikamet eden veya öğrenim gören lise öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler proje kapsamında belirlenen kitaplar üzerinden hazırlanan test sorularına tabi tutulacaklardır.

 

  • Yarışma Tanıtımları

     Üsküdar Belediyesi ve İkra Akademi işbirliği ile gerçekleştirmeyi planladığımız Gençler Okuyor projesi ile lisede okuyan genç kardeşlerimizin kitaplar ile olan bağını güçlendirmek ve bununla beraber okuduğunu kavrama yetilerini güçlendirmek için onlara destek olmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda okudukları kitaplar üzerinden onları tabi tutacağımız test sınavlarıyla kitapları daha dikkatli okumaları için bir adım atmalarını sağlamış olacağız. Hedef kitle olarak dikkate aldığımız liseli öğrencilerin Nurettin Topçu ve Necip Fazıl Kısakürek gibi örnek şahsiyetlerin fikir dünyalarının içine girerek kendilerine burada bulacakları değerli bilgiler ile yaşamlarını ve oluşmak üzere olan karakterlerine şekil verilmesine vesile olmak için projemizin gerçekleştirilmesi düşünülmektedir.

 

  • Yarışma Faaliyetleri

   

Kitap olarak tanımını yaptığımız mefhum bütün yaşamımızı etkileyen birçok işlevi ile de hayatımızı yönlendiren, şekillendiren bir yol arkadaşıdır. Okumak dediğimiz eylem doğru gerçekleştirildiği taktir de yeni fikirlerin ortaya çıkmasının ve yeni ufuklar aşılamanın anahtarıdır. Değişen dünya şartlarına, gelişen teknolojiye ve dünyada geçmişe oranla gelişimini gözlemlediğimiz birçok şeye dönüp baktığımızda,” gerçek ve doğru” olarak nitelendirdiğimiz birçok şeyin kitap sayfalarında yazılı olduğu ve kendilerinin keşfedilmeyi bekleyen birer hazine olduğunu görmekteyiz. Bu düşünce ışığında okunacak birçok kitabın olduğu bilincindeyiz. İlkini geçen dönem ‘’Gençler Okuyor’’ adı altında yaptığımız projenin ikincisini de bu dönem gerçekleştireceğiz. Bu projemizde iki değerli yazarın çok kıymetli iki kitabını liseli öğrenciler ile tanıştırmak niyetindeyiz. İlk kitabımız Nurettin Topçu’nun Kültür ve Medeniyet kitabı ikinci kitabımız ise Necip Fazıl Kısakürek’in Çöle İnen Nur kitabıdır.

 

     İki aşamayı içeren bir yarışmadır.

1.Aşama

-Nurettin Topçu / Kültür ve Medeniyet kitabı ilk okunacak kitaptır. 50 soruluk dört seçenekli sorulardan oluşan bir sınav olacaktır. Sınav 19 Nisan Pazar günü tek seans ile Burhaniye İmam Hatip Lisesinde gerçekleşecektir. Sınav sonuçlarına göre başarı sağlayan ilk 10 kişi final sınavına girmeye hak kazanacaktır.

      2.Aşama

     -Necip Fazıl Kısakürek / Çöle İnen Nur kitabı final sınavı için okunacaktır. 10 finalistin katılım sağladığı bir sınav olacaktır.10 soruluk bir             sınav olup, yarışmacıların berabere kalma durumu göz önünde alınıp yedek 15 soru olacaktır. Bu sınav Üsküdar Gençlik Merkezi konferans salonunda olacaktır. 20 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşecektir.

 * Final sınavına girmeye hak kazanan yarışmacıların okuyacakları kitap Üsküdar Belediye’si tarafından temin edilecektir.

 

  • Başvuru ve Katılım Koşulları

  

  1. Etkinlik, Üsküdar’da ikamet eden ya da öğrenim gören bütün liseli öğrencilere açıktır.

      2. Yarışmaya katılmak isteyen  öğrenciler, 2 Mart  – 13 Mart tarihleri arasında www.usgem.org sitesinde yer alan online kayıt formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdırlar.

     3.  Sınav sonucu duyurusu  www.ikraakdemi.org ve www.usgem.org sitelerinden yapılacaktır.

     4. Final sınavı 20 Mayıs 2015 tarihinde Üsküdar Gençlik Merkezi’nde yapılacaktır.

 

"Gençler Okuyor" Kitap Okuma Yarışması kapsamında finalistler belli oldu. Buna göre:

Finalistler

Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri ve İkra Akademi'nin düzenlediği "Gençler Okuyor" kitap okuma yarışması finali Üsküdar Gençlik Merkezi'nde gerçekleşti.

Buna göre dereceye giren yarışmacılar:
1) Yunus Emre Yıldırım
2) Ebrar Sena İskender
3) Hatice Alpay
4) Ayşe Rumeysa Yavaş
5) Beyza Parıltı
6) Mehmet Zahit Mete
7) Hüdanur Aydın
8) Sümeyye Aktaş
9) Bermal Aydın
10) Gizem Elif Kabaoğlu

Yarışmada dereceye giren gençlerimize ödüllerini İkra Akademi başkanı Yusuf Çiçek takdim edildi.

Dereceye giren gençlerimize başarılar dileriz.


Facebook Twitter FriendFeed

SOSYAL MEDYA

Yükleniyor...

Yukarı