Hilmi TÜRKMEN

Üsküdar Belediye Başkanı

Değerli Gençler;

Yüreğinizden gelen bütün enerji ve coşkunuzla yarınların Türkiye’sinin temelini oluşturuyorsunuz. Eğitimden kültüre, sanattan spora, var olan potansiyelinizi açığa çıkarmak ve yükseltmek cesaret, umut ve gayretle mümkündür. Ahlak sahibi, okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir gençlik bizim en önemli hedefimizdir. Üsküdar ‘dan başlayarak, Türkiye’de ve dünyada insanlığa faydalı ve örnek olacak nitelikli bireyler olabilmeniz için bütün kurumlarımızla yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Yarınlarımız olan siz gençlere güvenimiz tamdır.
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
Başkan
ÜSGEM Kurumsal

     Üsküdar Belediyesi olarak, ilçemiz sınırları içerisinde eğitim gören çocuklarımıza ve gençlerimize ÜSGEM  (Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri) çatısı altında eğitim ve gençlik çalışmaları yürütmekteyiz.

     Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim, kültür, sanat, edebiyat ve spor alanlarındaki bilgilere, yeniliklere ve hedeflere daha kolay bir şekilde, huzurlu ve güvenli ortamlarda ulaşmalarını sağlamak, milli ve manevi değerlerine bağlı, ahlaklı, ailesine, topluma ve insanlığa faydalı, azimli ve cesur bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla hizmet veren Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri çatısı altında aşağıdaki kurumlarımız bulunmaktadır.

  • Üsküdar Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri
  • Üsküdar Çocuk Üniversitesi
  • Üsküdar Gençlik Akademisi
  • Üsküdar Gençlik Merkezi
  • Üsküdar Bilim ve Sanat Merkezi
  • Genç Enderun
  • Üsküdar Robot ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi
  • Yedi Güzel Adam Kütüphanesi

 

Üsküdar Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri

     Bilgi Evleri projesi 2005 yılından itibaren yerel  yönetimler tarafından, bilgisayar sınıfı ve kütüphaneden oluşan bir yapı ile hemen hayata geçirilmiş ve zamanla bu yapıya  etüt  sınıfları ve sosyal amaçlı diğer birimler eklenerek özgün bir hizmet modeli ortaya çıkarılmıştır.

   Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri 7-14 yaş aralığındaki öğrencilere eğitim desteği veren eğitim birimidir. Üsküdar Bilgi Evleri ve ÇocukAkademileri toplam 13 şubeyle Üsküdar’ın göz bebeği çocuklarımıza hizmet vermektedir. 
    Üsküdar sınırları içerisinde ikamet eden veya okuyan tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerine, okul derslerine yardımcı olmak, değerler eğitimiyle milli ve manevi değerleri kazanmalarını ve yaşamalarını sağlamak, sanat atölyeleriyle becerilerini geliştirmek, spor ve müzik faaliyetleriyle bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarına cevap vermek, kişisel gelişim eğitimleriyle hayata atılmalarında yardımcı olmak, geziler ve düzenlenen dış etkinliklerle sosyal çevrede bir birey olarak kendilerini fark ettirmelerini sağlamak amacıyla alanında yetkin öğretmenlerle eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Çocuk Akademisi,

Yeteneklerine göre yönlendirme yapılmaktadır.
Kur sistemi ile ileri seviye eğitim verilmektedir.

Çocukların kendilerini tanımalarını, bilgi ve becerilerini geliştirmelerini, okul dışındaki zararlı ortamlardan uzak durmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş eğitim destek birimleri;

A) EĞİTİM ÇALIŞMALARI

Okuma Yazma Çalışmaları (2.-4. sınıf öğrenci.)
Eğitim Koçluğu
Etütler

B) KULÜP FAALİYETLERİ

Amatör Kalemler Kulübü

Bilişim Dergisi Kulübü

Maharetli Eller Kulübü

Kitap Kurdu Okuma Kulübü

Kitap Kafe Kulübü

Bilim Atölyesi

Yaşayan Matematik Kulübü

Sahnede Sen ve Fen Kulübü

Sinema Kulübü

Geleneksel Çocuk Oyunları

 Öğrencilerimizi yeteneklerine göre alanlara yönlendirmekte ve gelişimlerini takip etmekteyiz.

A) ZİHİNSEL GELİŞİM

Deha Okulu

Hızlı Okuma-Hafıza Teknikleri

MindMap (Zihin Haritaları)

Akıl Oyunları

Mental Aritmetik

Bilişim Teknolojileri

Satranç Okulu

Mangala Okulu

 

B) DİN EĞİTİMİ

Kur’an-ı Kerim

Siyer

Temel Dini Bilgiler

Değerler Eğitimi

 

C) DİL EĞİTİMİ

Söyleşi Yorum Eleştirel Düşünce

Osmanlıca

İngilizce Okulu (Kur Sistemi)

Arapça

 

D) EL BECERİLERİ VE SANAT ATÖLYELERİ

Ebru

Kaligrafi

Quilling

Origami

Ahşap Atölyesi

Yaşam Becerileri

Model Uçak

Resim

Filografi

Geri Dönüşüm Atölyesi

E) SAHNE SANATLARI

Gitar

Koro Çalışmaları

Halkoyun

Sema

F) BEDENSEL GELİŞİM

Masa Tenisi

Okçuluk

Yüzme

İzcilik

Geleneksel Çocuk Oyunları

 

REHBERLİK SERVİSİ

Öğrenci Görüşmeleri

Aile Danışmanlığı

Eğitici Drama

Dikkat Çalışması

Grup Terapisi

Rehberlik Etkinlikleri

Duygu Eğitimi

Veli Seminerleri

 

SOSYAL ve KÜLTÜREL FAALİYETLER

Kütüphanede Bilim Var Etkinliği

Bilim Şenliği

Masal Abla Etkinliği

Toplum Destekli Polis Seminerleri

Yazar Buluşmaları

İzcilik Eğitimi ve Kampları

Kitap Kafe Etkinliği

Kardeşlerimizin Ayakları Üşümesin (Suriyeli çocuklara çorap bağışı kampanyası)

 

YARIŞMALAR

Bilgi Yarışması

Siyer Yarışması

Satranç Yarışması

Mangala Yarışması

Akıl Oyunları Yarışması

Kitap Okuma Yarışması

Şiir Yarışması

Sunum Yarışması

Hafıza Teknikleri Yarışması

Geleneksel Çocuk Oyunları Yarışması

 

      Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri olarak bizler değerler eğitimi çalışmalarımızla, çocuklarımızın ahlaki ve kültürel değerleri kazanmalarını ve kişiliklerinin her yönüyle gelişmesini sağlamak amacıyla, milli ve manevi değerleri ön planda tutan erdemli nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Çağımızın olumsuz getirilerinden biri olan “değerler erozyonuna” çözüm üretmenin ve geleceğimizin mimarı olan yavrularımızı bu olumsuzluklardan en az etkilenmelerini sağlamak değerler eğitiminin başlıca gayesidir.

      Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri olarak Değerler Eğitimi’nde;

“Ayın Değeri” ve “Haftanın Değeri” başlığı altında seçilen değerle ilgili öğrencilerimizle birlikte pano hazırlama,
Ayın değerinin ana tema olduğu bir film izleme,
Sınıf içi etkinliklerde ayın değerine ilişkin faaliyetler düzenleme,
Aile ile birlikte yapılacak ayın değerine ait bir görev tayin etme,

başlıca etkinliklerimiz arasındadır.

      Ayrıca kurs ve atölye çalışmalarında öğrencilerimizin bir üst kademeye geçebilmek için mutlaka değerler eğitimine aksatmadan katılmış ve yaşlarına göre belirlenmiş olan kitapları belirlenen sayıda okumuş olması gerekmektedir.

BİRİMLERİMİZ

SÖZEL ETÜT

Amatör Kalemler KulübüÖğrencilerimizin yazılı ve sözlü kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmeyi hedefler.
Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri KulübüOkuma yanlışlarından kurtarmak, beyini iki yönlü kullanarak zihinsel potansiyelleri daha aktif kullanmayı sağlamak, mevcut okuma hızını ortalama olarak 2-4 kat arttırmak, dikkat ve konsantrasyon süresi ortalama  % 50 oranında arttırmak; bilgileri daha uzun süre hafızada tutma yöntemlerini öğrenme ve alıştırmaları yapmak hedeflenmektedir.

SAYISAL ETÜT

 

Bilim AtölyesiÇocuklarımız derslerde işledikleri fen konularını kendilerinin de yapabileceği küçük kolay deneylerle görerek öğrenmiş olmaları amaçlanmaktadır.
Sahnede Sen ve Fen5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerimizle fen bilgisinin alanına giren konuları drama yoluyla anlatarak öğrenmenin çabuk kalıcı olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Akıl OyunlarıÖğrencilere matematiksel oyunlar oynatarak hızlı düşünme, strateji oluşturma ve analitik zekalarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Mental Aritmetik: 2 ve 3. Sınıf öğrencilerine yönelik yapılan kulübümüz ile öğrencilerimize beyinlerinin her 2 kısmını da aktif bir şekilde kullanma becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.
Yaşayan Matematik: Matematiğin kurallarını ve formüllerini günlük hayattan örneklerle çocuklarımıza aktarmayı hedeflediğimiz görsel hafızaya hitap etmektedir.

YABANCI DİL ETÜTLERİ

“Bir dil bir insandır sözünden yola çıkarak İngilizce, Arapça ve Osmanlıca kurslarımızda kur sistemi takip edilerek öğrencilerimizin yabancı dillerde yazma – okuma ve konuşma pratiği becerilerini geliştirmek ve okul derslerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.
Bir Dil Bir İnsan KulübüOyun, film gibi interaktif etkinliklerle çocuklara yabancı bir dili eğlenceli şekilde öğretmek amaçlanmaktadır.

BİLGİSAYAR

       Bilgisayar etütlerinde ücretsiz internet erişimi bilgisayar öğretmenimiz rehberliğinde öğrencilerimize sunulmaktadır. Bilgisayar salonlarımızda öğrenciler ödevlerini araştırmakta ve dökümanları yazıcıdan hiçbir ücret ödemeden alabilmektedirler.

Sunum Kulübü: Sunum hazırlama ve etkili sunum anlatma teknikleri öğretilmektedir.
Hazerfen Bilişim KulübüÖğrencilerimizin zararlı internet ve bilgisayar kullanımı hakkında eğitme, bilgisayar becerisini geliştirme veöğrencileri araştıran, sorgulayan ve inceleyen, dünyaya ufku geniş bir gözle bakabilen bireyler haline getirmeyi amaçlamaktadır.

KÜTÜPHANELERİMİZ

Kütüphane Öğretmenlerimiz Rehberliğinde; Öğrencilerimize kütüphaneden yararlanmayı öğretmek, araştırma, kaynak kullanma ve öğrenme zevki aşılamak, kitap okuma zevki ve alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerimizin genel kültürlerini artırmak nlara kendini yenileme alışkanlığını kazandırmak hedeflenmektedir.
Kitap Kafe Kulübü: Öğrencilerimize sohbet ortamında kitap okumayı ve öğretmen eşliğinde kitap kritiği yapmayı, okumayı klasik bir eylem halinden çıkarıp interaktif bir hale dönüştürmeyi hedeflenmektedir.

Yaygınlaştırılması Hedeflenen Eğitimler

Öğrencilerle Okur-Yazar Buluşmalarının ve Motivasyon Toplantılarının düzenli olarak devam ettirilmesi,

Kurumlarımızın uygun saatlerinde Aile Okulu ve Veli Atölye çalışmaları yaygınlaştırılması, çocukları ile katılacakları etkinlikleryapılması,

Veli Tanıtım ve Bilgilendirme Seminerleri düzenli olarak yapılması,

7. ve 8. sınıf öğrencilerine özel kurs ve etkinlik çalışmaları, yapılması; zaman zaman Gençlik Merkezi Lise öğrencileri ile bir araya getirilerek kaynaşmalarının sağlanması,

Milli Eğitim Müdürlüğü ve çevre okullar ile görüşmeler yapılarak okulda Akıl Oyunları, Geleneksel Çocuk Oyunları, rehberlik seminerleri gibi etkinlikler ve kurumlarımızı anlatan tanıtım günlerinin yapılması,

Planlanmaktadır.

Üsküdar Bilgi Evleri 2005 yılından itibaren toplamda 40.000 öğrenciye eğitim vermiştir. Günümüzde ise 20.000 öğrenciye eğitim vermeye devam etmektedir.

 

Üsküdar Çocuk Üniversitesi

    Üsküdar Belediyesi’yle, yerleşkesi Üsküdar da bulunan İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin imkânlarını birleştirerek gerçekleştirdiği ve 2012-2013 eğitim döneminde hayata geçirdikleri bir sosyal sorumluluk projesidir. Öncelikli hedef kitlesi “üstün yetenekli çocuklar” olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi; Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okulların bir alternatifi değildir. Öğrencilere ders dışı serbest zamanlarında, uzun soluklu süreçte, ücretsiz eğitim desteği veren bir uygulamalı eğitim destek birimidir.

    Bu proje ile Üsküdar’da ikamet eden veya Üsküdar’da eğitim gören 8-12 yaş grubundaki üstün potansiyelli çocuklara, üniversite ile etkileşim içerisinde, yaparak, yaşayarak, eğlenerekbilimsel, eleştirel düşünme, sorgulama, sorun çözme gibi temel yaşam becerilerinikazandırmave zekâ seviyeleri, yetenek ve ilgileri doğrultusunda geliştirme amaçlanmaktadır.

    8-12 yaş arası çocuklara, en çok kabul gören zeka testi uygulanarak  çocuklar mülakat ve branş öğretmeni değerlendirmeleri sonucu seçilmektedir.

 

 Üsküdar Gençlik Akademisi

        Üsküdar Gençlik Akademisi, lise ve dengi öğrenciler için kimlik ve kişilik gelişmelerine dönük hizmetler vermeyi, yetenek ve ilgileri üzerinde yoğunlaşmayı kendine misyon olarak belirlenmiştir. Üsküdar Gençlik Akademisi, kendine yetebilen, yetilerinin farkında, spor ve sanat alanında başarılı, belirli bir bilinç düzeyine ulaşmış, milli ve manevi duyguları içselleştirmiş gençler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

       Öğrencilerinin yeteneklerini geliştirecekleri, ilgileri üzerine yoğunlaşacakları, öğrenim hayatlarını destekleyebilecekleri ortamların sağlanması hususunda hizmet verecek akademi, ileriye dönük kalifiye düşünme ve uygulama yetisine sahip gençler yetiştirme üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Spor-Sanat-Kültür Etkinlikleri

Enstrüman Kursları

Gitar

Bağlama

Keman

Ney

Piyano

Kanun

Tel-Bendır

Dil Kursları

İngilizce
Almanca
Arapça
Osmanlıca

Spor Branşları

Uzakdoğu Sporları
Fitness
Step-Aerobik
Doğa Sporları
İzcilik
Satranç – Akıl Oyunları

 

 Üsküdar Gençlik Merkezi

    Gençlik Merkezi; Üsküdar Belediye Başkanlığı bünyesinde, gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler çerçevesinde serbest zamanlarının ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirilmesine fırsat vererek topluma aktif bireyler olarak katılmalarını sağlayan ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürüten bir sosyal merkez olarak 2011 yılı itibariyle hizmete açıldı.

  

     Üsküdar Gençlik Merkezi, diğer gençlik merkezleri üyeleri ve okullar ile birlikte projeler üreterek, ilçe ve il düzeyindeki çalışmalarda, ulusal ve uluslararası gençlik organizasyonlarında diğer gençlik kuruluşları ile koordinasyonu gerçekleştirerek yurt dışı gençlik kuruluşları ile uluslararası projeler ve değişim programları gerçekleştirmektedir. 

2011 -2014 yılları arasında aşağıda isimleri sayılan 32 farklı atölye açıldı.
Bazı atölyelerde aşamalı eğitim uygulandı. (Enstrüman atölyelerinde ve el sanatlarında) 

Tiyatro Atölyeleri

Tiyatro Yönetmenliği ve Uygulaması
Tiyatro Yazarlığı
Sinema
Medya
Diksiyon

Bilişim Atölyeleri

Autocad
Fotoshop
Office
Web yazılım
Yazarlık
Sanat Atölyeleri
Resim
Karikatür
Kaligrafi
Hat
Ebru
Tezhip

Diğer Atölyeler

Halk Oyunları
Satranç
Fotoğrafçılık
Anlayarak Hızlı Okuma
Münazara
Müzik Atölyeleri
Bağlama
Gitar
Ney
Keman
Nazariyat ve Solfej
Takı Tasarım
Sağlık Eğitimi
Kur’an Anlama

Dil Atölyeleri

Osmanlıca
Arapça
İngilizce

Spor Faaliyetleri

Fitness
Pilates
Karete
Taekeon do
Kung fu
Judo
Zumba
Kapeora
Toplam: 2011-2014 yılı 20100 öğrenci

 Her yıl aşağıda ismi geçen kulüpler, bünyelerinde ortalama 15-20 öğrenci ile açılmaktadır. Buna göre Kulüplerimiz;

Medya Kulübü
Müzik Kulübü
El Sanat Kulübü
Düşünce Kulübü
Sinema Kulübü
Tarih Kulübü
Dil Kulübü
Fotoğraf Kulübü
Tiyatro Kulübü
Müzik Kulübü
Biz Kulübü
Üsküdar Bilim ve Sanat Merkezi

        Üsküdar Sosyal Bilimler Akademisi’nin kuruluş amacı Üsküdar ve çevresinde özellikle üniversite düzeyinde öğrenim gören öğrenciler (ve mezunlar) için entelektüel bir çekim merkezi oluşturmaktır. Üniversitelerde öğrencilere kazandırılmak istenen akademik formasyonun yanı sıra öğrenme, çözümleme, sentezleme gibi yeteneklerini geliştirmek ve elde edilen sonuçları toplumsal faydanın hizmetine sunulması hedeflenmektedir.

         Üsküdar Sosyal Bilimler Akademisi ihtiyaç duyulan akıl ve ahlak merkezli çabalara Üsküdar ölçeğinde katkıda bulunmak niyet ve azmiyle yola koyulmuş akademik ve entelektüel bir müessesedir. Faaliyetlerimizin kalkış noktası gençliğimizi kalıcı ve nitelikli bilgiyle donanmış, akıl ve ahlaki değerlerle kuşanmış, insanlığa karşı sorumluluk duygularıyla adalet ve merhameti temsil eden insanlar olarak yetiştirilmesine katkı sağlanmaktadır.

Dersler-Atölyeler-Kültür Etkinlikleri

Temel Kur’an-ı Kerim İlimleri

Siyer-i Nebi ve İslam Tarihi

İslam Düşüncesinin Temelleri

Edebiyat Sosyolojisi

Batı Medeniyetinin Oluşumu

İstanbul’un Kimlik ve Kültürü

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi

Çocuk Edebiyatı Atölyesi

Modernleşme Dönemi Kadın İmaj ve Modelleri

20. ve 21.yy’da İslam Coğrafyasında Toplumsal Hareketler

Şehir Sosyolojisi

Batı Düşünce ve Edebiyatının Temel Yükseltileri

Arapça

İngilizce

Osmanlıca

      ÜSBA’nın temel amacı hakikati ayakta tutmak niyetiyle okumaya, öğrenmeye, değişmeye ve değiştirmeye kararlı gençleri teşvik etmek ve geliştirmektir. ÜSBA, tamamen sivil ve gönüllü düzeyde katılımı öngören bir akademik kurumdur. Üniversiteli gençleri bünyesinde sosyalleştirmek, kuvvetli sosyal bağlarla bir arada iş yapma bilincine kavuşturmayı hedeflemektedir.

 

Genç Enderun

      Genç Enderûn Sistemi, 1000 yıl dünyaya hükmetmiş ecdadımızın uyguladığı eğitim sisteminin bugüne uyarlanmış halidir. Bir milletin, bir devletin alemşümul bir hüviyet kazanabilmesinin en kilit noktası eğitimdir. Bu sebep ve gayeyle inşa edilen Nizamiye Medresesi ve Enderûn Mektebi tarihin en büyük şahsiyetlerini yetiştirmiştir. Bizler de ecdadımızdan aldığımız tecrübeyle bugünün ilmi inkişafını harmanlayarak Genç Enderûn Sistemi’ni geliştirdik. Bu sistem ile yetişen bir öğrenci kendisini cihan imparatorluğu varisi olarak görerek fikriyatı güçlü bir lider olarak yetişebilecektir.

      Genç Enderûn Sistemi’nde öğrenci ilkokul 2 seviyesinden alınır üniversite mezuniyetine kadar özel olarak yetiştirilir. Sistem üç bölümden oluşur. İlk bölüm 8-12 yaş arasıdır. Bu bölümde Din, Sanat, Tarih, Edebiyat ve Bilim konularında ciddi olarak eğitimler alır ve alanında özel seçilmiş kitaplar okuyup münazaralar yapar. Bu bölümü bitiren Müid (asistan) unvanı alır. İkinci bölümde 13-18 yaş arasıdır. Bu bölümde Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Edebiyat, Felsefe, Tasavvuf, Biyografi, Sanat, Medya, Siyaset alanlarında ciddi eğitimler alarak alanlarında seçilmiş başarılı kitapları okuyup, konunun uzmanı akademisyenler ile haftalık münazaralar usulü ilebuluşurlar. Bu bölümü bitiren Müfid (doçent) unvanı alır. Üçüncü bölüm ise 19-25 yaş arasıdır. Bu bölümde öğrenci, karakterine ve fikriyatına göre seçilen ilmi sahalarda ihtisaslaşmaya giderek akademik camiada misyon üstlenir. Bu bölümü bitiren Müderris (profesör) unvanı alır. Sonrasında ise Genç Enderûn Derneği’nde hayat boyu, beraber yetiştiği arkadaşları ile ilmi çalışmalarına devam eder.

 

Üsküdar Robot ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi (ÜROTAM)

      Üsküdar Robot ve Teknoloji Araştırmaları Merkezikurulduğu günden bu yana öğrencilerin teknoloji ve robotik konularındaki bilgilerinin yeterli düzeyde olmasına her zaman özen göstererek, üyelerin faaliyetlerde özgün tasarımlar ortaya koyması için gerekli altyapıyı oluşturmak adına, tamamı topluluğa ait olan eğitim müfredatını uygulamaktadır.

      Bu eğitimlere katılmak isteyen öğrencilerin merkezin işleyişini anlamalarını ve gerekli olan temel bilgilerin üyeler tarafından edinilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Çeşitli derslerden oluşan bu eğitim sürecinin teorik olanlarının tamamı profesyonel danışman ve eğitmenlerden alınmaktadır.

Yedi Güzel Adam Kütüphanesi

 

       Belediye Tasarrufunda bulunan Fatihin Mahkemesi binasının, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencilerinin kültürel ihtiyaçlarının karşılandığı bir merkez haline dönüştürülmesi, kültür sanat ve edebiyat birikimimize önemli katkılarda bulunmuş Cahit Zarifoğlu’nun isimlendirmesi ile Yedi Güzel Adam olarak anılan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Beyazıt, Alaeddin Özdenören, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Hasan el-BennaAliyaİzzetbegoviç, ile birlikte yine kültür, sanat ve edebiyatımızın öncüleri olan Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek ve Cemil Meriç gibi önemli şahsiyetlerin hayatları ve eserlerini her türlü görsel vemateryalin kütüphane disiplininde hizmete sunulması amaçlanmaktadır. İnsanların birbirlerine pozitif düşüncelerle yaklaşması, barışçıl, hoşgörülü ve iyiliksever olması bir toplum için vazgeçilmezlerdendir.  Eğitimin en önemli ihtiyaçlarından biri de kitap ve kütüphanedir.

      Yukarıda isimleri zikredilen düşünce adamlarının idealleri milli manevi değerler noktasında kendisine rol model arayan gençliğe ümit olacaktır.

        Bu kapsamda öğrencilere;

  Düşünce ve kültür dünyamızın önemli kültür adamlarının fikirlerini ve ideallerini kavratmak,
  Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalıkoluşturmak,
  Değerlerimizin gelecek nesillere aktarmak,
  Evrensel değerleri kazandırmak,
  Bilgiyi doğru şekilde kullanan bireyler yetiştirmek,
  Yaşadığı toplumdaki sosyal adalet ve eşitlik ilkesini benimsetmek,
  Farklı yaş ve kültür grubundaki kişilerin ilgi ve ihtiyaç duydukları konulara yönelik araştırma   yapmalarına imkân sağlamak,
  Türkçenin doğru kullanılmasına geliştirilmesine katkı sağlamak,
  Manevî değerlerin içselleştirilmesiyle milletimize olan aidiyet duygusunu güçlendirmek,
  Farkındalığı yüksek bir neslin inşasını amaçlamaktadır.

 


Facebook Twitter FriendFeed

SOSYAL MEDYA

Yükleniyor...

                                  

Yukarı